Tak jsme se konečně dočkali a vyladili termín, na který jsme od 5. listopadu loňského roku těšili. Projekt hudebního narozeninového přání pro Milana Špalka mohl být konečně odtajněn. Všichni víme, že narozky slaví 10. prosince, ale protože ctíme dohody o nedotknutelnosti privátních oslav, vánočních svátků, dovolených, zkrátka soukromí většiny členů kapely, vybrali jsme celkem ve shodě k předání dárku až 28. leden. Milan byl po lyžovačce v italských Alpách dobře naladěn a s průběhem zkoušek u Tomáše v obýváku nebo ve zkušebně u Hurvajzů evidentně spokojen. Pět pecek na novou desku je toho jasným důkazem. Ale protože lovná sezona na Vista Buena se nezadržitelně blíží, rozdělil svůj čas mezi rybářský festival v Praze a fanklub a přijel na Moldavu, čímž rozparádil tamní fanoušky a dávné kamarády, kteří mu často vyčítali, že jezdí do vsi jen „na tajňačku“. (Pozor, žádný bulvár jen hledání koncentrace při dokončování „banditů“). Takže i tentokrát jsme respektovali jeho výběr a tak se snad ani ostatní účastníci nezlobili, že jsme je vytáhli ještě pár kiláků nad Teplice do hor.
Zkrátka a dobře na lednovém setkání přátel a fanoušků u příležitosti opožděných narozeninových oslav baskytaristy, textaře a kapelníka KABÁTU Milana Špalka předali autoři oslavenci hudební dárek v podobě prvního singlu Fanklubu Kabát.

Tomuto ojedinělému hudebnímu počinu dala základ snaha o nevšední narozeninové přání, „… nosit kabátům pořád flašky je sice možná stylový, ale už ne moc originální…“ shodli se hlavní protagonisti nápadu Jana Krakovská a Roman Stuchlík.

Silnější motivací bylo vytvořit hudební přání pro muzikanta a zároveň si vyzkoušet od začátku až do konce jaké to je. Napsat text, aby hned na poprvé nevyvolal zvracecí reflex, udělat muziku, zkoušet a pilovat, dohodnout nahrávací studio, vybrat vokály, domluvit, aby všichni byli tam, kde mají být, vybrat název, navrhnout grafiku obalu, vymyslet „děkovačku“ na booklet a na nikoho při tom nezapomenout, vypálit, předat a nakonec bedlivě sledovat, jak to celé nakonec zapůsobí a zda to vyvolá alespoň nějaké emoce. Zkrátka zkusit natočit desku se vším, co k tomu patří. Pro amatéry z „druhé strany“ pódia výzva jak pro mravence Everest.

Jistícím lanem byla pomoc Petra Jandy, v jehož nahrávacím studiu Propast narozeninová pecka s názvem 45 zářezů vznikla a zkušenost krnovské kapely Contract. Její zpěvák a člen fanklubu Kabát rušil všechny negativní vlivy a frontman Olympicu dodával odborné rady i sebevědomí. A to jsme „rodili“ jen jednu pecku. Vynásobme všechny ty pochybnosti, rozhodování, dohadování, čas a peníze číslem 13 nebo 15 - právě tolik mívá deska skladeb – a dostaneme hezký kousek života! A to nás naštěstí nesvazovala odpovědnost za prodej a s tím související kalkulace, reklama a legislativa. Sledovali jsme jen cestu.

Nakonec trochu statistiky: nápad vznikl během tří sekund, ladil se tři týdny, realizace trvala tři měsíce a pracoval na něm třicetičlenný tým. Skladba trvá tři minuty, během třiceti minut jsme singl v sobotu 28. ledna předali a pokřtili a bude nám stačit, když alespoň třicet let zůstane součástí Milanova domácího archivu. A my jsme poznali alespoň třináctinu z toho, jak se dělaj desky. Ale nebojte se, od pódia zůstaneme vždycky alespoň tři metry na té naší straně.

P.S. A kde Kabáty zase uslyšíte? Na kterém fesťáku budou hrát? Zahrají Kabáti v březnu na Andělech a proč to závisí na Hurvajzově garáži? Které efekty zkouší Ota Váňa? Kdo z kapely bude dědečkem a kdo tatínkem? Zahraje si Kabátovic jedenáctka konečně na prvoligovém stadionu? Překvapí nás kapela něčím neobvyklým? A nebo snad její fanklub? Odpovědi najdete v našich novinkách, když budete chtít. A když ne - máte přece ještě Alt+šipka vlevo(to je ta bílá v modrém kolečku v levém horním rohu obrazovky):-) Mějte hezký únor.