Archiv úvodníků


Tak už je to zase tady. Léto, slunce, zábava a pořádnej randál muziky.
Jestli nevíte kde, my už to víme!
Neprošvihněte poslední možnost ZAŽÍT džez v rockovém KABÁTU. A naopak.

ROCK FOR PEOPLE je jediný FESTIVAL, na kterém uvidíte a uslyšíte KABÁT & BIG BAND

Letos po pěti letech, vystoupí Kabát opět na hudebním festivalu Rock for People.
Je to jediný festival, kde Kabát zahraje exkluzivně i se svým speciálním hostem Big Bandem, se kterým absolvoval své jarní turné. Byl to zřejmě vůbec nejdiskutovanější projekt v historii této kapely. Mnozí ze skalních fans se nesmířili s tím, že bigbít jde spojit s „dechy“. Domnívali se, že je to pouze estráda nehodná rockové kapely, jako je Kabát. Zejména ti ortodoxní nebrali vůbec v potaz, že vlastně skoro na každé desce Kabátu jsou písničky, ve kterých jsou dechy použity. Takže ve studiu žádná novinka, ale živě letos poprvé a k veliké radosti těch dříve narozených, zazní ve starých peckách.

Právě myšlenka, zahrát na živo koncert i s dechovými nástroji, přivedla Kabát na nápad spojit se s Big Bandem. Po zralé úvaze byly vybrány písně, kterým „trumpety“ sluší nejlépe a Martin Kumžák do nich rozepsal party pro big band dle představ kapely. „S Milanem Špalkem, který mi v první fázi nabídlsvou představu o aranžích, souzníme. Je to člověk, který ví, o čem mluví a co říká,“ dodává Kumžák.
Skladby tak dostaly zcela nový a nevídaný rozměr. Mají švih a šmrnc a i při swingovém nádechu si zachovaly podstatu rockové pecky. Ota Váňa, kytarista Kabátu k tomu říká: „Je dobrý, že jsme tak vytáhli na světlo právě ty starší věci, po kterých fanoušci stále volají. S Big Bandem jsou nejen dobře hratelný, ale i zábavný. “
„ A největší voříšek? Příprava zvuku před koncertem. Když hrajeme klasicky v pěti lidech, trvá zvuková zkouška až dvě hodiny. Každý si musí všechno nastavit tak, aby byl koncert co nejlepší. S trumpeťákama nás je třikrát tolik a to je znát,“ dodává Milan Špalek.

Dojem z koncertu umocňuje velkolepá stage se světelnými a pyrotechnickými efekty, která se bez pochyby vyrovná i světovým kapelám. Celá show působí jako lavina, od úvodní pecky až po nečekaný nástup „jazzové sekce“, a valí se dál jako dobře namazaný stroj až ke klasickým přídavkům opět v doprovodu „dechařů“. Na muzikantech je vidět, že se baví a jedou jako buldozer, který s sebou strhne vše, co se mu připlete do cesty a dá alespoň na chvíli zapomenout na všechny strasti, které nás životem provázejí. Rytmus je až tak strhující, že na pár minut dokáže vyrobit z kotle jeden velkej taneční parket.

Berte to jako pozvánku na právě se rozjíždějící hudební léto a ROCK FOR PEOPLE je dobrým startem. Festivaloví návštěvníci v pátek 5. 7. 2013 mají možnost si exkluzivně vychutnat notnou dávku rockového nářezu okořeněného špetkou swingu. Je to také nejspíš poslední příležitost, vidět netradiční spojení KABÁT & BIG BAND pohromadě pařit na jedné stage.

Jana „Janinka“ Krakovská

evita


Zpět na hlavní stránku úvodníku.

Chcete-li vidět anketu, přihlašte se.

Podpořte nás umístěním této ikonky na Vaše stránky. Díky.