O fanoušcích a podzimních koncertech

Rozhovor s manažerem Kabátu, Radkem Havlíčkem.

Ahoj Radku, na obou neoficiálních kabátích webech a na oficiálním fanklubovém se objevily nepotvrzené informace o chystaných koncertech kapely Kabát. Protože máš tuto činnost pod kontrolou ty, můžeš nám situaci osvětlit a odpovědět na pár otázek, které fanoušky nejvíc zajímají?

Ahoj, jistě. Ptej se.

Nejdřív snad ty sobotní Holešovice, vypadá to na těžce privátní akci…

Jasně. Podívej se, já nechci slyšet termín privátní akce. To pak vypadá, že jde o nějakou žranici a to není pravda. Je to tak, že Kabát zahraje na akci, která je naprosto specifická, říkejme tomu specifický koncert, protože je pro specifickou skupinu lidí.

Ano, o tom se cosi ví, ale přesto se fanoušci ptají, jak jsou vstupenky na tuto akci distribuované a jak se k nim mohou dostat.

Vstupenky v běžné prodejní síti nedostaneš, protože jsou zdarma. A jak si je distribuují ti, kteří je obdrželi, tj. členové Integrovaného záchranného systému, zkrátka hasiči, policisté, městští policajti a zdravotníci. Šlo to na fakultní nemocnice, dopravní podniky, to je jen a jen jejich věc. Záměr kapely je jasnej. Ten nápad už nějakou dobu plánujeme, takže to není žádná hurá akce. Šlo o to, zahrát lidem, co se nějakým způsobem starají a pomáhají druhým. Ať už to bylo teď aktuálně v období povodní nebo jindy, třeba i na našich akcích, protože nám pomáhají zajišťovat jejich průběh a kolikrát to opravdu není žádná prdel.

Teď bych nechtěl, aby to vyznělo, že je to pro oběti povodní. O ty se má postarat stát a ne kapela Kabát. Proto jsme nic nekomentovali předem, protože tak jako se to profláklo na fanouškovských webech, tak by se objevily titulky v novinách, kde by to vyznělo zase jen tak, že si Kabát honí body na neštěstí jinejch. A o to rozhodně nestojíme.

…tak tomu ve spojení s Kabátem rozumím. Tím víc mě pak mrzí, že chybí info i mezi kabátími fanoušky a zbytečně pak dochází ke spekulacím.

Tak k tomu ti řeknu jediné. Občas jsem se na těch webech pohyboval a diskuzi pročítal. A můžu ti říct, že se mi chtělo kolikrát zvracet, jak se někteří fanoušci vyjadřují o své kapele. Mezi s sebou tam diskutuje maximálně dvacet lidí, co evidentně nemají nic na práci, jen se navzájem urážet a kydat špínu na kapelu, který údajně fanděj. S takovýma lidma nemám chuť se bavit a vůbec jim cokoli říkat, protože je to evidentně zbytečný. Jsou to fanatici a je mi jich líto. Ale jsou to taky fanoušci, já vím… jenže jsem přesvedčenej, že jich je tak jedno promile z těch, který jsou normální, ale tihle jim to kazí. Jenže je demokracie a každej si může říkat, co chce. Takže si v tom každej musí vybrat to své.

Já to vidím stejně, ale pořád si myslím, že těch informací o kapele by mělo být víc. Zvlášť když jde o takové zásadní počiny.

Podívej, kapela všem, kterým chtěla zahrát, rozeslala dopisy, kde velmi dobře vysvětluje své důvody pro svoje rozhodnutí. Na oficiálním webu se po skončení objeví článek, kterej obě ty akce zhodnotí, a myslím, že každej normální člověk tomu bude rozumět. A kdo ne, má prostě smůlu. Kapela takového formátu s dvacetiletou historií má právo na svá rozhodnutí a nepotřebuje se nikoho ptát, jestli může udělat tohle nebo něco jiného. A v tomhle konkrétním případě Kabát nestojí o popularitu, kterou snadno někdo překroutí v něco, co není pravda.

Zmínil jsi ještě jednu akci. Je to vystoupení Kabátu na Oslavách Prahy 10, 10.10.2010?

Ano, oslavy Prahy 10 patří k mega akcím, kde ale nevystupuje jen Kabát. Znovu opakuji, i tenhle koncert je poděkování Kabátu lidem, kteří nám vždycky vycházeli vstříc už při pořádání akcí v Edenu v minulosti a má to stejný podtext, jako teď ty Holešovice. Jsou to prostě koncerty mimo rámec našich letošních akcí a budeme rádi, když je tak fanoušci budou brát. Letos se nám navíc zalíbilo to magický datum 10.10.2010, Praha 10. Systém je stejnej, lístky se nedistribuují do prodeje, jsou zdarma a nárok na dva ks má každý, kdo přinese občanku, kde bude mít zapsaný trvalý pobyt v Praze 10. Takže se tam na ten druhej lístek může samozřejmě dostat v podstatě kdokoli, jen bych byl naštvanej, když bych se dozvěděl, že to někdo někde prodává. Totéž platí i pro to výstaviště teď v sobotu, jen s tím rozdílem, že by to fakt mělo být pro lidi, co s těmito složkami mají aspoň něco společného. Samozřejmě, že se tam vždycky dostane procento lidí, který ty lístky nějak získá jinak, ale to je jedno, ať je tam kdo chce, jen v případě prodeje těchto vstupenek bych byl fakt naštvanej a když bych se o tom konkrétně dozvěděl, jsem schopnej si toho člověka osobně chytit. Tohle mi opravdu vadí a považuji to za prasárnu.

Ještě k Praze 10 – to už bude v hale, že?

V  hokejové hale Slavie, takže počet lístků bude omezen kapacitou. Narozdíl od Holešovic, ty budou tak pro dvanáct tisíc lidí.

Kdo se nedostane teď, ať vydrží a počká si na jaro. Na podzim (2010 – pozn. aut.), když to dobře dopadne, vyjde nová deska a na jaře se uvidíme v halách, to už nebude dlouho trvat. Kdo si počká, bude se mít na co těšit.

No však taky nic jinýho neděláme, než čekáme a těšíme se! Tak ať to všechno dobře dopadne a ať se daří.

Díky, díky. Jsem rád, že jsem tě slyšel.

Evita, Fanklub Kabát, o.s.