Archiv úvodníkůTak tu máme léto v plném proudu. Prázdniny, první fesťáky, pařáky, první letní bouře s přívaly vody. Pomalu začnu věřit, že účast na fesťácích bude zařazena mezi extrémní adrenalinové sporty. A to nejen pro diváky. Pořadatelé by asi také mohli vyprávět, jak „vzrušující“ činnost je například shánění peněz. Ale to je jiná kategorie, my fanoušci máme jediný úkol. Zajistit si dostatek financí, abychom se na všech zvolených akcích mohli dobře bavit.
Také jsme dlouho lovili v bohaté nabídce, kam vyrazit a volili jsme většinou místa léty prověřená. I přesto, že řada pořadatelských týmů místa konání změnila, věříme, že to bude ku prospěchu věci a že budem všichni v pohodě.

Jak jistě víte, Kabát už má svůj první letošní fest za sebou. Premiéra byla na Topfestu a jako vždy diváci na Slovensku nezklamali. Zajímaly mne samozřejmě dojmy a zážitky z prvního vystoupení, které jsem vylákala tentokrát z Milana Špalka. Prozradil, že diváci na Slovensku byli opět skvělí, bavili se a jeli od začátku až do konce. Hlavním důvodem podle kapelníka bylo nejspíš to, že mezi návštěvníky Topfestu nebylo moc basáků. Jinak by prý jistě záhy odhalili, že mu hned v první minutě „odešel“ nejdříve jeden a v další vteřině druhý (už náhradní) aparát.
Což mělo za následek, že odehrál celý koncert, aniž by se slyšel, jak hraje. Celkem pohodová rozjezdová situace, která muzikanta výborně naladí, když neví, jestli ladí nebo neladí. A zřejmě se s tím celkem slušně popral, když nikdo nic nepoznal. Velmi stručně na vysvětlenou pro ještě větší laiky, než jsem já – aparát neboli aparatura, rovná se, v případě kytaristů Kabátu – celolampový zesilovač, předzesilovač, reprobox zn.Marshall nebo Ampeg s hromadou vstupů a výstupů pro připojení různých efektů a propojení bůhví kam a kdoví s čím. Když to všechno funguje, jak má, rodí se v tom ty zvláštní nuance a barvy kytarových zvuků, které kytarista vnímá jako vhodné pro to, aby byly vypuštěny přes obří výkonné ozvučení do našich fanouškovských řad a orgánů. Když se kytaristovi něco na tom zvuku nelíbí, něčím tam pošteluje, až se mu začne to líbit.
Když to nefunguje, nepošteluje nic a pustí se to přes linku do nás tak, jak to je a my to většinou stejně nepoznáme. V první lajně už vůbec ne a dál to snad dohoní mistr zvukař. Nakonec je to přece živá šou, ne?

Takže první fesťák splnil kapele (nebo aspoň Milanovi) svou „prověřovací“ funkci stoprocentně. Mistr jistě už objednal z Ameriky několik desítek aparátů, takže na Benátské všude, kde bude volné místo, uvidíte Milanovy blikající náhradní „racky“! Ale konec legrace na cizí účet. Doufám, že mou nadsázku neberete nikdo moc vážně. Ale co můžete věřit, když sám Mistr slíbil, že to na Benátský rozbalí na plný pecky. Teď ještě aby nezapomněl kytaru… jako tenkját.

Možná leckoho zajímá, co dělají muzikanti v pauze mezi Topfestem a Benátskou? Milan odletěl do velmi teplých krajin na Rio Ebro, někteří čerpají řádnou dovolenou za rok 2012 a asi tak týden před BN se sejdou u Tomáše Krulicha v obýváku, aby si zahráli a vyzkoušeli něco z nových nápadů. Kéž se jich v prvním patře teplického činžáku zrodí co nejvíc a kéž vybírání těch dobrých pecek nebude složité a zdlouhavé.

Po fesťácích, které jedou až do konce září se bude lámat chleba, jestli začít zkoušet na Lucernu nebo dixík s panem Slováčkem nechat ještě spát a věnovat se raději přípravě desky. Milan preferuje desku. A kdo ne, přihlaste se!
Sedm pecek je už hotových a zadaří-li se jich udělat celkem deset a nahrát je, mohl by na podzim Kabát zkusit věc u něj dosud nevídanou. Natočit singl jako ochutnávku a dokonce ho nabídnout na netu. Jestli byl kapelník plně při smyslech, když to říkal, to nevím. Nicméně znělo to přesvědčivě a nám nezbývá než věřit

Konec keců, vezměte poslední prachy, přijeďte na fesťáky a nechte se unášet romantickými tóny neméně romantického kvinteta Kabát. A nasávejte ….myslím atmosféru.

P.S. Ještě abych nezapomněla na jednu gratulaci: Zástupci Ochranného svazu autorského (OSA) udělovali, jak jistě víte, vlastní výroční ceny. Nejúspěšnějším textařem se stal Milan Špalek a celá skupina si odnesla ocenění za turné roku. Velmi pěkné.
I když nikdo z nás patrně přesně nezná parametry ocenění, jedno je jisté. Milan Špalek je konečně oficielně za textaře, i když se sám za něj dosud skromně nepovažoval. Ale už je to tak a je to zavazující víc než sám tuší. Takže Milane, teď už se nemůžeš na nic vymluvit. Jsi textař, tak textuj.

evita


Zpět na hlavní stránku úvodníku.

Chcete-li vidět anketu, přihlašte se.

Podpořte nás umístěním této ikonky na Vaše stránky. Díky.